«Արմենիան Քարդ»-ի և «Միր»-ի համատեղելիության պիլոտային նախագիծը նախատեսվում է 2017-ի ամռանը
Արմինֆո. Հայկական և ռուսական ազգային վճարային համակարգերի` «Արմենիան Քարդ»-ի և «Միր»-ի համատեղելիության պիլոտային նախագծի գործարկումը նախատեսվում է ամռան վերջին:
Այս մասին ԱրմԻնֆո գործակալության հետ հարցազրույցում հայտարարել է «Արմենիան Քարդ» ընկերության գործադիր տնօրեն Իշխան Մխիթարյանը, պարզաբանելով, որ նախատեսվող պիլոտային նախագծի շրջանակներում ամռան վերջին ազգային «ԱրՔա» քարտերը դուրս կգան Հայաստանի սահմաններից, իսկ ռուսական «Միր» քարտերը կսպասարկեն հայկական բանկերը:
«Ասեմ, որ այդ նախագիծը շատ լուրջ է և տեխնիկապես բարդ: Պետք է մեծ աշխատանք կատարվի ռեգուլյատիվ համաձայնագրի, միջհամակարգային պայմանագրերի, ստանդարտների, համակարգային պահանջների ուղղությամբ: Սա մեր երկու ազգային համակարգերի միջհամակարգային համագործակցությունն առաջին փորձն է ԱՊՀ շրջանակներում»,-ընդգծել է նա: Նրա խոսքով, սակագնային քաղաքականությունը կբխի մրցունակության պահանջներից, քանի որ, եթե դա չլինի, ապա նախագիծը ձեռնտու չի լինի ոչ հայկական, ոչ էլ ռուսական կողմին, էլ չխոսեմ օգտատերերի մասին: «Առանց նախագծի տնտեսական նպատակահարմարության` խոսելն էլ է դառնում անիմաստ: Ինչպես գիտեք, տարեվերջին «Միր» քարտերը պետք է ստանան ռուսաստանյան բոլոր բյուջետայինները, իսկ դա քիչ չէ: Հաշվի առնելով Ռուսաստանից Հայաստան զբոսաշրջիկների ակնկալվող բարձր ներհոսքը, կապված ռուսաստանյան ներքին անձնագրերի վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրման հետ, «Միր» քարտերը կդառնան իրական վճարային միջոց»,-գտնում է Ի.Մխիթարյանը:
«Շնորհիվ այն բանի, որ դա միջհամակարգային համագործակցություն է, և այն, որ մենք ազգային համակարգ ենք, գործնականում Հայաստանի քարտային ողջ ենթակառուցվածքը, որն սպասարկում է «ԱրՔա» համակարգը, կսպասարկի նաև «Միր» քարտերը: Այսինքն, բոլոր բանկերը, որոնք աշխատում են մեր պրոցեսինգային համակարգում, ավտոմատ միանում են ռուսական վճարային համակարգի սպասարկմանը: Բանկերի կողմից հատուկ ջանքեր այստեղ չեն պահանջվում»,-պարզաբանել է նա:
Ըստ Արմենիան Քարդի, Հայաստանի ազգային վճարային համակարգի մասնակիցներ են շուկայում գործող 17 բանկերից 15-ը: Մասնավորապես, մասնակից չեն հանդիսանում Մելլաթ Բանկը և Արմսվիսբանկը:
Ըստ ՀՀ Կենտրոնական բանկի տվյալների, 2017 թվականի հունվարի 1-ին Հայաստանում գործող ակտիվ քարտերի ընդհանուր թիվը կազմել է`1570758 (տարեկան անկումը`9,1%, նմախորդ տարվա 6,5% աճից հետո): Այդ թվում, ազգային ԱրՔա քարտերը կազմել են` 521273 հատ (տարեկան անկումը`5%, նախորդ տարվա աճը`0,4%): Բանկոմատների ցանցում 2017 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ եղել է 1432 բանկոմատ և 6971 POS- տերմինալ, որից 827-ը տեղադրված է բանկերում և դրանց մասնաճյուղերում: 2016 թվականին պլաստիկ գործարքների ծավալը կազմել է 1.4 մլրդ դրամ, որից 361 մլրդ դրամը`ԱրՔա տեղական քարտերով: Պլաստիկ տրանսակցիաների ընդհանուր ծավալը 2016 թվականին նվազել է 2.1% (2015-ի աճը`13%), մասնավորապես ԱրՔա քարտերով գործարքները 2016-ին նվազել են0,4%, 2015-ի 4,3% աճից հետո:

Пилотный запуск проекта по совместимости российской и армянской национальных платежных систем Armenian Card и "МИР" планируется к концу лета 2017г
03 июл 2017
АрмИнфо. Пилотный запуск проекта по совместимости армянской и российской платежных систем Armenian Card и "МИР" планируется к концу лета 2017г. Об этом в интервью корреспонденту АрмИнфо сообщил исполнительный директор Armenian Card Ишхан Мхитарян, пояснив, что в рамках планируемого пилотного запуска к концу лета национальные карты ArCa выйдут за пределы Армении, а российские карты "МИР" будут обслуживать армянские банки.
"Скажу что проект этот очень серьезный и технически не простой. Надо провести большую работу и по регулятивным соглашениям, межсистемным договорам, стандартам, правилам, системным требованиям. Межсистемное взаимодействие наших двух национальных платежных систем - это первый опыт в рамках СНГ", - подчеркнул он. По его словам, тарифная политика будет исходить из принципов конкурентоспособности, потому что если это не будет, сам проект будет невыгоден ни армянской, ни российской стороне, не говоря уже о пользователях. "Без экономической целесообразности проекта, говорить не о чем. Как вы знаете к концу года карты "МИР" должны получить все российские бюджетники, а это немало людей. С учетом ожидаемого высокого потока туристов в Армению из России в связи со снижением цен на авиабилеты и подписанием соглашения о визитах по внутренним российским паспортам, карточки "МИР" станут реальным платежным средством", - считает И.Мхитарян.
"Благодаря тому, что это межсистемное сотрудничество и то, что мы национальная система, практически вся карточная инфраструктура Армении, обслуживающая ArCa, будет обслуживать карты "МИР". То есть все банки, работающие на нашей процессинговой системе автоматически подключатся к обслуживанию российской платежной системы. Особых усилий со стороны банков не потребуется", - пояснил он.
Отметим, что 3 июня 2016г подписано соглашение о намерениях между ЗАО "Армениан Кард" (оператор платежной системы Армении ArCa) и АО "НСПК" (оператор российской платежной системы "Мир"), предусматривающее взаимное обслуживание карт платежных систем ArCa и "Мир" в платежных инфраструктурах их участников.
По данным Armenian Card, участниками НПС Армении являются 15 банков из 17-ти функционирующих на рынке. В частности, участником не являются Меллат Банк - дочка иранского банка Меллат, и Армсвисбанк, специализирующийся на инвестбанкинге и не выпускающий карты.
По данным ЦБ РА, на 1 января 2017г. в системе насчитывалось 1570758 активных карт (с годовым спадом на 9,1% после роста на 6,5% годом ранее). Из этого количества национальные карты ArCa составили 521273 шт. (с годовым спадом на 5% после роста на 0,4% годом ранее). Банкоматная сеть насчитывает к 1 января 2017 года 1432 ATM, а POS-терминалов - 6971 шт. из коих 827 установлены в банках и их филиалах. За 2016 год объем пластиковых транзакций составил 1.4 трлн драмов, из коих 361 млрд - по локальным картам ArCa. Общий объем пластиковых транзакций сократился за 2016 год на 2,1% (против роста на 13% за 2015г), в частности по картам ArCa транзакции сократились в 2016г на 0,4% после роста на 4,3% в 2015г.