Արդշինբանկն առաջինը թողարկեց «АrCa – Мир » վճարային քարտերը
Արմինֆո. Արդշինբանկն առաջինը թողարկեց «АrCa – Мир» չիպային վճարային քարտերը, որոնք սպասարկվում են ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ռուսաստանի Դաշնության ողջ տարածքում: Այս մասին ԱրմԻՆֆո գործակալությանը տեղեկացվել է Բանկի մամուլի ծառայույթունից:
Ինչպես նշվում է նախագիծն իրականացնողների կողմից, այս համատեղ քարտերի թողարկման և սպասարկման հիմնական նպատակը երկու երկրների քաղաքացիներին բարձրորակ ծառայությունների մատուցումն է, անկանխիկ վճարումների զարգացումը և ազգային վճարային համակարգերի քարտային գործարքների սպասարկման աշխարհագրության ընդլայնումը:
«Արդշինբանկն այսօր պաշտոնապես մեկնարկում է «АrCa – Мир» վճարային քարտերի տրամադրման և սպասարկման գործընթացը: Լինելով Հայաստանի առաջատար բանկերից մեկը՝ մենք առաջինն ենք մեկնարկում այս քարտերի թողարկումը: Հարկ եմ համարում հիշեցնել, որ դեռևս սույն թվականի հուլիս ամսից սկսած Արշինբանկի բոլոր բանկոմատները լիովին սպասարկում են «Мир» վճարային քարտերը», - նշեց Ռազմավարական զարգացման տնօրեն Արմեն Գասպարյանը:
«АrCa – Мир» քարտերի սակագների, ինչպես նաև տրամադրման պայմանների մասին առավել մանրամասն կարող եք ծանոթանալ այցելելով Բանկի պաշտոնական կայքէջ հետևյալ հղմամբ՝ https://goo.gl/hRGdwe, զանգահարելով (012)222222 շուրջօրյա հեռախոսահամարին կամ օգտվելով կայքի «Հետզանգի պատվեր» ծառայությունից:
Նշենք, որ 2017 թվականի հուլիսի 7-ին ՀՀ Կենտրոնական բանկի Խորհրդի որոշմամբ «ՄԻՐ» քարտային վճարային համակարգն ընդգրկվել է վճարահաշվարկային համակարգերի անվանացանկում, միաժամանակ «Արմենիան Քարդ» ՓԲԸ վճարահաշվարկային կազմակերպությանը տրամադրելով «ՄԻՐ» արտասահմանյան վճարահաշվարկային համակարգում մասնակցության թույլտվություն: Միջհամակարգային համագործակցության նախագիծը ենթադրում է ազգային վճարային քարտերի փոխադարձ ընդունում երկու երկրների ենթակառուցվածքներում`«ԱրՔա» քարտերը Ռուսաստանում, իսկ «Միր» քարտերը – Հայաստանում: Նախագիծը եբնթադրում է նաև քոբրենդինգային քարտերի թողարկում: Նման քարտերի թողարկման տեխնիկական հնարավորությունն ունեն ԱրՔա ենթակառուցվածքում գործող 16 բանկերը: Միր-ԱրՔա նախագիծն իր բնույթով առաջինն է ԵՏՄ տարածքում, ինչը ցույց է տալիս երկու երկրների համագորկացության բարձր մակարդակի մասին, որն ուղղված է երկու երկրների քաղաքացօիների բարձրակարգ սպասարկմանը, անկանխիկ վճարումների ծավալների ավելացմանը և ազգային վճարային քարտերով պլաստիկ գործառնությունների աշխարհագրության ընդլայնմանը:
Հիշեցնենք, որ «Միր» քարտերի ստեղծման անհրաժեշտությունն առաջացավ 2014 թվականի ամռանը, երբ Visa և MasterCard համակարգերը ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների հետևանքով դադարեցրին սպասարկել ռուսական մի շարք բանկերի քարտերը: 2016-ի հունիսի 3-ին մտադրությունների մասին համաձայնագիր ստորագրվեց «Արմենիան քարդ» և ՊՔԱՀ միջև, որով նմախատեսվում է վճարային նքարտերի փոխադարձ սպասարկում: Ըստ Արմենիան Քարդի տվյալների, համակարգի անդամներն են Հայստանի 16 բանկերը, բացառույամբ Մելլաթ Բանկի:
Ըստ ԱրմԻնֆո գործակալության` «Հայաստանի բանկերը քարտային բիզնեսում» վերլուծական տեղեկագրի, ակտիվ քարտերի թվով Արդշինբանկը գտնվում է առաջատար եռյակում`մոտ 169 հազար քարտ, իսկ պլաստիկ գործարքների ծավալով`առաջատար հնգյակում`103 մլրդ դրամ 2016-ին, ընդ որում, միայն բանկոմատներով գործարքների ծավալով գտնվում է առաջատար եռհակում`ավելի քան 99 մլրդ դրամ 2016-ին, իսկ բանկոմատների քանակով`առաջատարն է - 178 բանկոմատ: Արդշինբանկը Հայաստանի երկրորդ խոշորագույն բանկն է, ունի 64 խոշոր մասնաճյուղ: Արդշինբանկը Հայաստանի միակ մասնավոր հաստատությունն է, որն ունի երկու միջազգային վարկանիշային գործակալությունների (Moody's- ն և Fitch- ը) վարկանիշ, որոնք հավասար են Հայաստանի երկրի վարկանիշիին:

Ардшинбанк первым в Армении начал эмиссию платежных карт ArCa-МИР
АрмИнфо. Ардшинбанк первым в Армении начал эмиссию чиповых платежных карт ArCa-МИР, которые облуживаются как в Армении так и на всей территории России. Об этом АрмИнфо сообщили в пресс-службе Ардшинбанка.
Как ранее отмечалось участниками проекта, основной целью эмиссии и обслуживания этих совместных карт является предоставление гражданам обоих стран еще более высококачественных услуг, развитие безналичных платежей и расширение географии карточных операций национальных платежных систем.
"Сегодня Ардшинбанк официально начинает процесс эмиссии совместной платежной карты ArCa-МИР. Будучи одним из ведущих банков Армении, мы первыми начинаем эмиссию этих карт. Считаю необходимым напомнить, что еще с июля месяца все банкоматы банка обслуживали платежные карты системы МИР. Параллельно нами ведутся работы по обеспечению приема платежных карт", - отметил директор директората стратегического развития Ардшинбанка Армен Гаспарян.
С тарифами карт ArCa-МИР, а также с условиями их предоставления более подробно можно ознакомиться посетив официальный сайт банка www.ardshinbank.am, позвонив в работающий круглосуточно комуникационный центр банка (012)222222 или воспользовавшись сервисом "Обратного звонка".
Отметим, что 7 июля 2017г Центробанк Армении включил российскую национальную систему платежных карт "МИР" (НСПК) в реестр действующих платежно-расчетных систем, и одновременно дал разрешение платежно-расчетной организации ЗАО "Armenian Card" на участие в системе "МИР". Проект межсистемного взаимодействия предполагает взаимный прием карт национальных платежных систем в инфраструктурах двух стран: карт ArCa - в России, карт "МИР" - в Армении. Проект также предусматривает выпуск кобейджинговых (совместных) карт ArCa-МИР. Техническую возможность эмиссии таких карт имеют 16 банков, работающих на инфраструктуре ArCa. Проект МИР-ArCa по своей сути первый на пространстве ЕАЭС, что свидетельствует о высоком уровне сотрудничества Армения- Россия, нацеленного на высококачественное обслуживание граждан двух стран, увеличение объемов безналичных платежей, и расширение географии пластиковых операций по картам национальных платежных систем. В Евразийский экономический союз входят Россия, Беларусь, Армения, Казахстан, Кыргызстан.
Напомним, что необходимость создания национальной платежной системы (НСПК) по картам <МИР> возникла летом 2014 года, когда Visa и MasterCard из-за санкций США против России прекратили обслуживать карты ряда российских банков. 3 июня 2016г было подписано соглашение о намерениях между ЗАО "Армениан Кард" (оператор платежной системы Армении ArCa) и АО "НСПК" (оператор российской платежной системы "Мир"), предусматривающее взаимное обслуживание карт платежных систем ArCa и "Мир" в платежных инфраструктурах их участников.
По данным аналитического обзора "Армянские Банки в карточном бизнесе", подготовленного ИА АрмИнфо, Ардшинбанк входит в тройку лидеров по общему числу активных карт - около 169 тыс шт., в TOP-5 - по общему объему пластиковых транзакций - 103 млрд драмов за 2016г, причем только по объему банкоматных транзакций удерживается позиция в TOP-3 - свыше 99 млрд драмов за 2016г, а по числу банкоматов закреплено первенство - 178 ATM. Ардшинбанк - второй по величине банк в Армении, имеет одну из крупных торговых сетей, состоящую из 64 филиалов. Ардшинбанк является единственным частным учреждением в Армении, которому присвоены рейтинги двух международных рейтинговых агентств (Moody's и Fitch), равные страновому рейтингу Армении.