ArCa–ն 2018 թ.–ին նախատեսում է գործարկել նոր կայք ու բջջային հավելված
ԵՐԵՎԱՆ, 12 մարտի. /ԱՌԿԱ/. 2017 թ.–ի արդյունքում «Armenian Card» ազգային վճարային համակարգը գործարկել է իր ամենախոշոր նախագիծը` հայկական և ռուսական վճարային համակարգերի փոխգործակցություն, ինչը թույլ տվեց ապահովել «ArСa»  և «ՄԻՐ» քարտերի փոխադարձ ընդունում և սպասարկում։ Իրականացվեցին նաև այլ նախագծեր։ «Armenian Card» հայկական վճարային համակարգի գործադիր տնօրեն Իշխան Մխիթարյանը «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տված բացառիկ հարցազրույցում խոսել է ընկերության աշխատանքի արդյունքների, 2018 թ.–ի ծրագրերի, կիբերգրոհների սպառնալիքների ու դրանցից պաշտպանվելու տեխնոլոգիաների մասին։
«ԱՌԿԱ». Պարոն Մխիթարյան, ինչպե՞ս եք գնահատում Armenian Card ընկերության աշխատանքի արդյունքները 2017 թ.–ին, նախանշված նպատակներից որո՞նց եք հասել։
Ի. Մխիթարյան. 2017 թ.–ին նախանշված բոլոր հիմնական խնդիրները մենք կատարել ենք։ Առաջին հերթին` ամենախոշոր նախագիծը, հայկական և ռուսական վճարային համակարգերի փոխգործակցությունը, որն ապահովում է «ArСa» և «ՄԻՐ» քարտերի փոխադարձ ընդունում և սպասարկում։ Այս նախագծի շրջանակում մենք սկսել ենք թողարկել «ArСa» բազմապրոցեսորային չիպային քարտերը։ Բացի այդ, մենք իրականացրել ենք մի շարք խնդիրներ, որոնք ուղղված են բանկերին և քարտապաններին տրամադրվող գործառույթների զարգացմանը։ Մասնավորապես, ներդրվել են մոդուլներ, որոնք ավելացնում են բանկերի և պրոցեսինգային կենտրոնի փոխգործակցության հնարավորությունն ու արդյունավետությունը, որոնք իրենց հերթին ուղղված են սպասարկողներին տրամադրվող գործառույթների  կատարելագործմանը, կատարվել են պրոցեսինգային կենտրոնի արդյունավետության ընդհանուր բարձրացմանն ուղղված աշխատանքներ։
«ԱՌԿԱ». Տարեց տարի ավելանում է առցանց գնումների թիվը, սակայն միաժամանակ աճում են նաև խարդախության ռիսկերը։ Այս տեսանկյունից ի՞նչ եք ձեռնարկում ինտերնետային գործարքներ իրականացնելիս անվտանգության ապահովման համար ։
Ի. Մխիթարյան. Մեր համակարգին միացված բոլոր սպասարկման կետերում  կարելի է իրականացնել գործառնություններ «ArCa» քարտերով։ Ավելին, նախորդ տարի իրականացված խնդիրներից մեկը նոր` «Armenian Card» վճարային համակարգի քարտերով` «ArCa» – ով ինտերնետային գործառնությունների ավելի անվտանգ մեխանիզմի ներդնումն է` միաժամանակ օգտագործելով գործառնության հաստատման մեխանիզմը քարտապանի կողմից SMS – հաղորդագրության կամ email–ով ուղարկվող մեկանգամյա գաղտնաբառի օգտագործման միջոցով։ Հայաստանում տարեց տարի աճում են ինտերնետային գործառնությունները, այդ թվում` մեր ընկերության կողմից տրամադրվող գործառույթների հաշվին, որոնք մշտապես արդիականացվում են։ Օրեցօր աճում է մեր ցանցին միացված ինտերնետային սպասարկողների թիվը,  ինչպես Հայաստանի ներսում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս ավելանում են քարտերով իրականացվող գործառնությունների քանակն ու ծավալը։
«Armenian Card» ազգային վճարային համակարգն «ArCa» քարտերը տարածելու համար օգտագործում է ազատ շուկայական կանոններ` չգնալով վարչական քայլերի: Վստահ եմ, որ 2017 թվականին անցկացրած աշխատանքներն ու նախագծերն ազդակ կհաղորդեն ազգային համակարգի զարգացմանը: Այս պահին մեր պրոցեսինգի շրջանակում շրջանառության մեջ դրված քարտերի գրեթե կեսը, իսկ դա ավելի քան 700 հազար քարտ է, ArCa ազգային վճարային համակարգի քարտեր են:
ԱՌԿԱ. Հուլիսից սկսվել է ArCa հայկական քարտերի սպասարկումը Ռուսաստանում և «ՄԻՐ» ռուսականքարտերի սպասարկումը Հայաստանում: Քանի՞ բանկ է այսօր զբաղվում համատեղ քարտերի թողարկմամբ ևընդհանուր առմամբ քանի՞ այդպիսի քարտ է թողարկվել:
Ի. Մխիթարյան.  Սկսեմ նրանից, որ դրանք համատեղ քարտեր չեն, այլ սովորական ArCa քարտեր ArCa 9051xx ԲԻՆ-ով, միայն չիպով: Քարտի հակառակ երեսին տեղադրված է «ՄԻՐ» վճարային համակարգի տարբերանշանը, այսպես կոչված, acceptance mark-ի տեսքով, որպեսզի վաճառքի կետերում հարցեր չառաջանան: Արդեն երեք հայկական բանկեր այդպիսի քարտեր են թողարկում, սկսել են միանալ նաև մնացած բանկերը: ArCa քարտերն արդեն այսօր սպասարկվում են «ՄԻՐ» վճարային համակարգի ողջ ենթակառուցվածքի շրջանակում, իսկ դա գործնականորեն ողջ Ռուսաստանն է: Այս պահին «ՄԻՐ» քարտերը սպասարկվում են բոլոր բանկոմատներում և մեր պրոցեսինգին միացված առևտրային կետերի ճնշող մեծամասնությունում: Տարվա կեսին այդ թիվը կաճի: Աշխատանքներ են տարվում նաև սեփական պրոցեսինգ ունեցող բանկերի ենթակառուցվածքում «ՄԻՐ» քարտերի սպասարկումն ապահովելու ուղղությամբ: Նշեմ, որ Ռուսաստանում ArCa քարտերի օգտագործումն ավելի շահավետ է դրամ-ռուբլի ուղիղ փոխարժեքի շնորհիվ ինչպես տրանզակցիաների, այնպես էլ միջոցների կանխիկացման համար:
ԱՌԿԱ. Ի՞նչ տեխնոլոգիաներ են կիրառվում ArCa վճարային համակարգի քարտապանների պաշտպանությանհամար: Որքանո՞վ լուրջ է քարտերի հետ կապված կիբերգրոհների և խարդախությունների վտանգըՀայաստանում:
Ի. Մխիթարյան. Վտանգներ գոյություն ունեն միշտ: Տեխնոլոգիաների զարգացմանը զուգընթաց կիբերգրոհների մեթոդները նույնպես ավելի խորամանկ են դառնում: Տեղեկատվական համակարգերի պաշտպանությունը մշտական ջանքեր և ռեսուրսներ պահանջող գործընթաց է:
Իրենք` քարտապանները, նույնպես պետք է հետևեն քարտեր պահելու և դրանց հետ կապված տեղեկատվության հայտնի կանոններին: Օրինակ, վերջերս մեզ տեղեկություն է հասել, որ որոշ քարտապաններ զանգեր են ստացել ինտերնետ-տրանզակցիաների իրականացման համար միանգամյա գաղտնաբառով ստացվող կարճ հաղորդագրությունների կոդը հայտնելու խնդրանքով` իբր ստուգումների համար: Այդ պատճառով մենք տրանզակցիաների գործառնությունների կոդով կարճ հաղորդագրությունների տեքստում ավելացրել ենք տեղեկություն այն մասին, որ կոդը երրորդ անձանց փոխանցելը խստիվ արգելվում է:
Օգտվելով առիթից ուզում եմ նշել, որ երբեք, ոչ մի դեպքում չի կարելի փոխանցել կամ հայտնել որևը մեկին քարտի PIN կոդը քարտով կամ առանց դրա, կամ մեկամգամյա գործարքի կոդը, որը գալիս է SMS հաղորդագրության միջոցով կամ էլեկտրոնային փոստով, քարտի նկարը, որտեղ երևում է քարտի ամբողջ համարը, ինչպես նաև քարտի դարձերեսի նկարը, որտեղ պատկերված է CVV/CVC կոդը:
ԱՌԿԱ. Ինչպիսի՞ խնդիրներ է իր առջև դնում Armenian Card–ը 2018 թ.–ին ու միջնաժամկետ հեռանկարում:
Ի. Մխիթարյան. Այսօր մենք աշխատում ենք մեր նոր ինտերնետ կայքի ու հավելվածի ստեղծման վրա: Չնշեմ հիմա մանրամասները, սակայն ասեմ, որ սա շատ հետաքրքիր նախագիծ է: Մենք կպատմենք դրա մասին այն թողարկելուց առաջ: 2018 թ.-ին մենք նախատեսում ենք նաև հնարավորություն ընձեռել «Արմենիան քարտ» ենթակառուցվածքում ճապոնական JCB համակարգի քարտերի սպասարկման համար: Սերտիֆիկացման աշխատանքները եզրափակիչ փուլում են: Այս տարի նախատեսում ենք նաև սկսել սպասարկել չինական Union Pay International համակարգի քարտերը:
ԱՌԿԱ. Այսօր ֆինանսական ոլորտի ամենատարածված թեման բլոկչեյն տեխնոլոգիան է: Նախատեսու՞մ եք, արդյոք, այս տեխնոլոգիայի կիրառումը Armenian Card վճարային համակարգում:
Ի. Մխիթարյան. Մենք ուսումնասիրում ենք այս թեման, սակայն դեռ վաղ է խոսել մեր ընկերությունում բլոկչեյնի օգտագործման մասին: Այսպես թե այնպես, սա էվոլյուցիա է տվյալների փոխանցման  և պահպանման համակարգում, և, մեծ հաշվով, կարծում եմ, որ այս ոլորտի ապագան բլոկչեյն տեխնոլոգիայում է։

ArCa в 2018 году планирует запуск нового сайта и мобильного приложения
ЕРЕВАН, 12 марта. /АРКА/. По итогам 2017 года Национальная платежная система "Armenian Card" запустила свой самый крупный проект - системное взаимодействие армянской и российской платежных систем, что позволило обеспечить взаимный прием и обслуживание карт "ArСa" и "МИР". Также были реализованы и другие проекты.
О результатах работы компании, планах на 2018 год, угрозах кибератак и технологиях защиты от них в эксклюзивном интервью агентству "АРКА" рассказал исполнительный директор армянской платежной системы "Armenian Card" Ишхан Мхитарян.
АРКА - Господин Мхитарян, как вы оцениваете итоги работы компании Armenian Card в 2017 году, какие из поставленных целей были достигнуты?
И.Мхитарян – Все основные задачи, предусмотренные на 2017 год, мы выполнили. Прежде всего - самый крупный проект, системное взаимодействие армянской и российской платежных систем, который обеспечивает взаимный прием и обслуживание карт "ArСa" и "МИР". В рамках этого проекта мы начали выпускать мультипроцессорные чиповые карты "ArCa". Кроме того, мы реализовали ряд задач, направленных на развитие функционала, который предоставляем банкам и картодержателям. В частности, были внедрены модули, повышающие возможности и эффективность взаимодействия банков и процессингового центра, направленные на усовершенствование предоставляемого интернет-мерчантом функционала, проведены работы, направленные на общее повышение эффективности процессингового центра.
АРКА - С каждым годом растет число онлайн покупок, но одновременно растут и риски мошенничества. В этом плане что вы предпринимаете для обеспечения безопасности при совершении интернет-транзакций?
И.Мхитарян – Во всех интернет- мерчантах, подключенных к нашей системе, можно совершать транзакции с картами "ArCa". Более того, одна из задач, которую мы реализовали в прошлом году, это внедрение нового, более безопасного механизма интернет- транзакций с картами ПС "Armenian Card" - "ArCa", используя при этом механизм подтверждения транзакции со стороны картодержателя, посредством использования одноразовых кодов, отправляемых при помощи смс- сообщений либо по мейлу. Интернет- транзакции в Армении растут из года в год, в том числе за счет функционала, предоставляемым нашей компанией, который постоянно усовершенствуется. С каждым днем растет количество интернет- мерчантов, подключенных к нашей сети, а также количество и объем транзакций по картам как внутри, так и за пределами Армении.
Национальная платежная система "Armenian Card" для распространения карт "ArCa" использует свободные рыночные правила, не прибегая к административным мерам. Уверен, что проекты и работы, проведенные в 2017-ом, станут новым толчком к развитию национальной системы. На данный момент почти половина выпущенных в обращение карт в рамках нашего процессинга, а это свыше 700 тыс. карт – карты национальной платежной системы ArCa.
АРКА - С июля началось обслуживание армянских карт "ArCa" в России и российских карт "МИР" в Армении. Сколько банков сегодня занимаются эмиссией совместных карт и сколько всего выпущено таких карт?
И.Мхитарян – Начну с того, что это не совместные карты, а обычные карты "ArCa" с общеизвестным БИН-ом ArCa 9051xx, только с чипом. На оборотной стороне карты размещен логотип ПС "МИР" в качестве так называемого acceptance mark, для того, чтобы в точках продаж не возникало вопросов. Уже три армянских банка выпускают такие карты, начали подтягиваться и остальные банки. Карты "ArCa" сегодня уже обслуживаются по всей инфраструктуре ПС "МИР", а это практически по всей России. На данный момент у нас карты "МИР" обслуживаются во всех банкоматах, и в подавляющем большинстве торговых точек, подключенных к нашему процессингу. К середине года это количество возрастет. Идут работы и по направлению обеспечения обслуживания карт "МИР" и в инфраструктуре банков, имеющих собственный процессинг. Отмечу, что использование карт "ArCa" в России намного выгоднее благодаря прямому курсу драм-рубль как в случае транзакций, так и для обналичивания средств.
АРКА - Какие технологии применяются для защиты пользователей платежной системы ArCa? Насколько остра угроза кибератак и мошенничества с картами в Армении?
И.Мхитарян - Угрозы есть всегда. С развитием технологий методы кибератак становятся все изощреннее. Защита информационных систем - постоянный процесс, требующий постоянных усилий и ресурсов.
Сами картодержатели тоже должны следовать известным правилам обращения с картами и информацией, связанной с ними. Например, недавно до нас дошли сведения, что некоторым пользователям приходили звонки с просьбой сообщить код смс - сообщений с одноразовым паролем для совершения интернет -транзакции якобы для проверки. Поэтому мы в текст смс-сообщений с кодом для транзакций добавили информацию о том, что передавать код третьим лицам строго запрещено.
Пользуясь случаем отмечу, что никогда, ни при каких обстоятельствах нельзя передавать или сообщать никому PIN-код с картой или без, либо код для одноразовой транзакции с смс или мейла, фотки карты с полным номером карты и оборотную сторону карты, данные карты вместе с CVV/CVC кодом.
АРКА - Какие задачи ставит Armenian Card в 2018 году и в среднесрочной перспективе?
И.Мхитарян - Сегодня мы работаем над созданием своего нового сайта и приложения. О деталях сейчас не будем говорить, но это очень интересный проект. Мы про него расскажем ближе к выпуску. В 2018 году мы также планируем предоставить возможность обслуживания карт японской системы JCB в инфраструктуре "Армениан Кард". Работы по сертификациям находятся на завершающем этапе. В планах этого года в том числе обслуживание карт китайской системы Union Pay International.
АРКА - Самой популярной темой сегодня в сфере финтех является технология блокчейн. Рассматриваете ли вы применение данной технологии в платежной системе Armenian Card?
И.Мхитарян - Мы изучаем эту тему, но говорить о ее использование в нашей компании еще рано. Так или иначе это эволюция в системе передачи и хранения данных, и, по большому счету, похоже, будущее в этой сфере за технологией блокчейн.